Про підготовку до проведення ЗНО-2015

           Повідомляємо вам, що видано  наказ МОНУ від 17 жовтня 2014 року № 1177 «Про підготовку до проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, для осіб, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів України в 2015 році».

Наказом визначено, що:                                    

  • ЗНО пройде з з української мови і літератури, математики, історії України, біології, географії, фізики, хімії, англійської, іспанської, німецької, російської та французької мов;
  • тести з української мови і літератури, математики будуть двох рівнів складності (базового та поглибленого);
  • тести з історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії перекладуть кримськотатарською, молдовською, польською, російською, румунською, угорською мовами;
  • календарний план підготовки до ЗНО буде розроблено до 20 листопада 2014 року;
  • Українським центром оцінювання якості освіти разом із департаментами вищої та загальної середньої освіти проводитиметься  роз'яснювальна робота серед громадськості та випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти щодо порядку та особливостей проведення зовнішнього незалежного оцінювання, використання його результатів під час вступу до вищих навчальних закладів та зарахування як державної підсумкової атестації за курс повної загальної середньої освіти.

             Крім того, нагадуємо, що Українським центром оцінювання якості освіти видано наказ від 16.10.2014 №106 «Про проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти в 2015 році».

Відповідно до наказу пробне ЗНО відбудеться з таких навчальних предметів:

  • української мови і літератури - 21 березня 2015 року;
  • англійської мови, біології, географії, іспанської мови, історії України, математики, німецької мови, російської мови, фізики, французької мови, хімії -28 березня 2015 року.

Реєстрація осіб, які виявили бажання взяти участь у пробному ЗНО, здійснюється з 01 листопада до 15 грудня 2014 року.

   Учасники пробного ЗНО отримають можливість виконати завдання з української мови і літератури, математики двох рівнів складності: базового та поглибленого.    

     Для отримання інформації про проведення зовнішнього незалежного оцінювання та вступної кампанії у 2015 році приєднуйтесь до групи Абітурієнт 2015 Вконтакте або сторінки Освіта.ua у Facebook.

Додатково радимо ознайомитися:

Нормативне забезпечення ЗНО-2015

ЗНО - 2015: п’ять нововведень, що очікують абітурієнтів

Незалежне тестування-2015: серпом по неякісній освіті (І. Лікарчук про основні нововведення)

Дворівневі тести ЗНО: особливості проведення

Абітурієнти зможуть обирати складність тестів ЗНО

В Україні зміниться система оцінювання тестів ЗНО

 

Інтерв’ю директора УЦОЯО Ігоря Лікарчука газеті "Дзеркало тижня України", де він розповів про новації у проведенні ЗНО-2015.

 

 

 

Начальник відділу освіти                                                                   М.Д.Сухой

 

 

 

 

Красножон Наталя Володимирівна, 3-25-33

 

Нормативне забезпечення ЗНО-2015

 

2014-2015 н.р.

Наказ Міністерства №1172 від 15.10.2014 "Про затвердження Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2015 році"

Наказ МОНУ від 17 жовтня 2014 року № 1177 «Про підготовку до проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, для осіб, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів України в 2015 році»

Наказ Українського центру оцінювання якості освіти від 16 жовтня 2014 року №106 «Про проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти в 2015 році»

"Про деякі питання проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, для осіб, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів України в 2015 році" Наказ МОН № 1120 від 01.10.14 року

 

«Про програми зовнішнього незалежного оцінювання для осіб, які бажають здобувати вищу освіту на основі повної загальної середньої освіти» наказ МОНУ від 01.10.2014 року № 1121

 

 

Незалежне тестування-2015: серпом по неякісній освіті

Український центр оцінювання якості освіти розпочав підготовку до проведення зовнішнього оцінювання-2015. І вже запропонував серйозні зміни до процедур ЗНО. Ідеї спеціалістів із тестування викликали справжній ажіотаж - від абсолютної підтримки до повного неприйняття. Адже б'ють по нечесному вступу і примушують замислитися над підвищенням якості освіти.
Що ж нового буде у ЗНО 2015 року? На ці питання відповідає директор УЦОЯО Ігор Лікарчук.
- Частина нововведень стосується суто наших технологічних процесів, вони не цікаві широкій спільноті. Видимими для людей залишаються 5 основних новацій. Перш за все ми хочемо суттєво змінити систему визначення результатів зовнішнього оцінювання.
Коли зовнішнє тестування тільки запроваджувалося, постало питання - а як відсіяти абітурієнтів, котрі є явно слабкими? Через досить екстремальні умови запровадження ЗНО, відсутність досвіду, бажання максимально спростити процедуру тоді було прийнято рішення запровадити штучний поріг - 124 бали. Всі, хто отримав менше 124 балів, не могли стати студентами. Чому 124, а не 123 чи 127, - цього ніхто не може пояснити й тепер. Крім того, 124 бали з математики і 124 з історії України чи української мови - зовсім різні речі. Є ще один нюанс. Припустімо, абітурієнт - хороший спортсмен. Він вступає на спеціальність "фізична культура і спорт". Українську мову складає на 123,5 бала. Йому шлях до університету закритий. Чи правильно це?
Тому ми вирішили звернутися до практики інших країн, у яких також проводяться зовнішні іспити, і визначати результат, використовуючи добре відомий у теорії педагогічних вимірювань метод Ангоффа. Він полягає в тому, що група експертів, аналізуючи кожне завдання тесту, визначає (оцінює) вірогідність правильної відповіді на нього від мінімально підготовленого абітурієнта. Експертні оцінки усереднюються, а ці середні значення використовуються для визначення критеріального порогу "склав/не склав", або так званого "порогового бала". Для одного предмета він може становити 25 балів, для іншого - 41. Це й буде той "поріг", яким визначатиметься, склав абітурієнт тест чи не склав. Якщо він набрав більшу за порогову кількість тестових балів - склав тест, меншу - не склав.
Для абітурієнтів, котрі склали тест, тестові бали переводитимуться в рейтингові за шкалою 100–200 балів. Тобто зі 100 балами вже прийматимуть документи до університетів. А 124 бали відтепер будуть майже пристойним результатом. Таким чином ми збільшуємо лінійку рейтингових результатів, за якими абітурієнти зараховуватимуться до ВНЗ. Якщо в попередні роки ця лінійка визначалася шкалою від 124 до 200 балів (тобто фактично мала 76-бальну шкалу), то тепер - від 100 до 200 (стобальну). Ще один плюс: у рейтингуванні тепер не братимуть участі ті, хто не склав базового рівня. Отже, у тих, хто склав тест, можливостей отримати вищу рейтингову оцінку стає більше.
- Хто ці експерти, що визначають долю абітурієнтів?
- Це будуть фахівці найвищого класу: університетські професори, вчителі й методисти, вчені. В експертній групі з кожного предмета працюватимуть близько 20 чоловік. Причому вони перебуватимуть не лише в Києві, а й у кожному нашому регіональному центрі. Робота комісій буде організована в онлайн-режимі, щоб експерти могли спілкуватися між собою. У день складання тестів, ще перш ніж бланки з відповідями доїдуть до пунктів перевірки, ми матимемо визначений комісією "пороговий бал" - "склав/не склав". І одразу повідомимо про нього на порталі 
УЦОЯО.
До речі, якщо хтось має бажання брати участь у роботі експертної комісії, ми з задоволенням його запросимо. Бажаючі можуть звернутися до регіональних центрів оцінювання якості освіти.
- Введення порогу "склав/не склав" перекриє можливості для будь-яких махінацій при зарахуванні?
- Я не хочу говорити про якісь махінації. Лише скажу, що коли абітурієнт тесту не складе, його результатів у базі даних УЦОЯО не буде. А в інформаційній картці, яку він зможе роздрукувати після визначення результатів, міститиметься запис "тест не склав". Із таким документом до приймальних комісій можна не йти. Але коли ми запроваджуємо таку систему (причому це абсолютно обґрунтований підхід у контексті теорії педагогічних вимірювань), то постає друге питання: а що нам робити із сертифікатами минулих років? Адже 124 бали року 2014-го зі 124-ма року 2015-го й далі вже не можна буде порівняти.
Для уникнення цього непорозуміння ми пропонуємо внести в Умови прийому до вищих навчальних закладів норму, щоб, починаючи з 2015 р., сертифікати зовнішнього оцінювання, видані в попередні роки, у новій вступній кампанії не враховувати.
- Врахування сертифікатів минулих років завжди сприймалося громадськістю неоднозначно. Оскільки бал сертифіката рейтинговий, він показує місце абітурієнта серед інших учасників тестування. Ми ж не присудимо третє місце у змаганнях спортсмену тільки тому, що торік у таких змаганнях він був теж третім.
- Так. У 2010 р. тодішнє керівництво МОН внесло пункт про врахування сертифікатів минулих років в Умови прийому. Це був один із тих багатьох абсолютно непрофесійних кроків, які завдали великої шкоди системі освіти і які ми відчуватимемо дуже багато років. Інакше кажучи, це був дешевий популізм і ще одна лазівка для не доброчесних працівників багатьох приймальних комісій. Саме вони й сьогодні чинять певний тиск із метою унеможливлення прийняття цієї норми.
Між іншим, до прийняття рішення про сертифікати минулих років нас підштовхнули кращі 
університети. Так, на початку вступної кампанії-2014 був дуже занепокоєний напливом до університету абітурієнтів із сертифікатами минулих років Київський національний університет імені Тараса Шевченка, інші навчальні заклади. Аналіз даних ЄДЕБО свідчить, що в цілому по країні щороку до приймальних комісій приходить понад 20–23 тис. тих, хто складав ЗНО в попередні роки. Зверніть увагу: це абітурієнти, які чомусь не стали студентами раніше. Здебільшого - далеко не найкращі абітурієнти.
Є ще одна причина, з якої недоцільно враховувати сертифікати, видані в попередні роки. Програми ЗНО з деяких предметів за 8 років його проведення змінювалися кілька разів. Жодного року УЦОЯО не продукував тестів, які можна порівнювати між собою. Тобто склалася ситуація, яку навряд чи можна назвати рівним доступом до вищої освіти. Але ж ЗНО запроваджувалося саме з цією метою. Я вже не кажу про абсурдність в іншому контексті. Адже, коли не було ЗНО, абітурієнт не міг принести до університету результати вступних іспитів, які він складав 3-4 роки тому, і просити зарахувати ці результати під час конкурсу…
- Які ще новації ви пропонуєте?
- Для того, щоб забезпечити якісніший відбір студентів, ми хочемо запропонувати університетам тести двох рівнів складності. У 2015-му їх буде запроваджено лише з двох предметів: української мови та літератури і математики. Погодьтеся, не можна завданнями однакового рівня складності визначати рівень знань з математики у тих, хто, скажімо, хоче вступити на механіко-математичний факультет, і в тих, хто вступає на факультет із підготовки вчителів трудового навчання. Чи може бути однаковим тест з української мови для тих, хто хоче здобути вищу філологічну освіту, і для абітурієнтів, які мають намір стати професійними спортсменами?
Дворівневі тести складатимуться з двох частин: базового і поглибленого рівнів. До базової частини входитимуть завдання, виконання яких дасть змогу виявити достатній для здобуття непрофільної вищої освіти рівень знань абітурієнта. До поглибленої - завдання, результати виконання яких дадуть можливість зробити висновок про наявність у абітурієнта знань для здобуття профільної філологічної чи математичної вищої освіти. Але слід мати на увазі, що завдання для тестів обох рівнів не виходитимуть за межі програм ЗНО та шкільних програм.
- Як абітурієнтові дізнатися, який рівень тесту йому потрібно складати? Кого він має повідомити про своє рішення щодо вибору тесту?
- Під час реєстрації на ЗНО абітурієнти вказуватимуть у бланку заяви, якого рівня тест вони складатимуть. Очікується, що до 1 грудня мають бути опубліковані правила прийому до університетів. В них кожен вуз поставить вимогу - тести якого рівня з української мови та літератури і математики він прийматиме.
- Абітурієнти, які обрали тести різних рівнів, складатимуть ЗНО разом, в одній аудиторії?
- З цим ми визначимося після завершення реєстрації на тестування. Якщо бажаючих скласти тест поглибленого рівня виявиться багато, ми їх посадимо в окрему аудиторію. Бо їм знадобиться додатковий час на виконання завдань. Якщо таких абітурієнтів виявиться мало, ми посадимо їх разом з усіма, зробимо перерву, щоб пішли ті, хто складав тільки базовий рівень. А після цього тестування триватиме.
- Якщо абітурієнт обрав поглиблений рівень, але не зміг впоратися із завданнями - він отримає вирок "не склав" і нуль балів?
- За поглиблену частину він отримає мінімум - 100 балів, за умови проходження ним "порогового бала". Тобто в нього може бути результат 156 балів - за базову частину і 100 балів - за поглиблену. І з одним, і з другим результатом він зможе йти до приймальної комісії, подавати документи, брати участь у конкурсі. Але якщо абітурієнт, обравши тест поглибленого рівня, не набере "порогового бала" за тест базового рівня, то він результатів не отримає взагалі. Тут є інше питання - скільки університетів у нас готові поставити поглиблений тест у перелік вступних іспитів. Думаю, їх буде дуже й дуже мало.
Професор В.Бахрушин із Запорізького університету зробив цікаве дослідження. Він проаналізував за ЄДЕБО результати торішньої вступної кампанії стосовно тестування з фізики. Виявилося, що торік у тих університетах, у яких фізика - профільний предмет, поставили вимогу принести сертифікат із цього предмета з балом, вищим за 140, лише 2 університети. А решта вузів приймали з профільної фізики сертифікати і 140 балів, і 138, і т. д. Але професор В. Бахрушин виявив дуже цікавий факт: в одному з університетів сертифікат із профільного предмета "фізика" можна було замінити на сертифікат з англійської мови та, здається, з географії. І зарахували абітурієнта, в якого англійська мова була 126 балів, на спеціальність, де профільною є фізика. Тому я не впевнений, що університети масово вимагатимуть поглибленого рівня знання профільного предмета. Але це буде тест і для університетів. Абітурієнт бачитиме, що університет ставить низькі вимоги, отже він не є престижним і авторитетним. Отже, він готовий брати слабких студентів. І це свідчить про якість підготовки.
- Чи правда, що шкільний випускний іспит (державну підсумкову атестацію, або ДПА) з української мови складатимуть у формі ЗНО?
- Таке рішення Міністерство освіти і науки вже прийняло. Відповідний наказ пройшов державну реєстрацію і найближчими днями буде опублікований. Хочу нагади, що схожа практика в нас уже була у 2008—2009 рр. Але у 2015 р. 
ЗНО з української мови і літератури спільно з ДПА складатимуть усі випускники загальноосвітніх шкіл, а не лише ті, хто хоче стати студентом. Для ДПА у базовому тесті буде виділено завдання лише з української мови. Які це завдання - абітурієнт дізнається, отримавши тестовий зошит. За виконання цих завдань абітурієнт отримає оцінку в шкалі 1–12 балів. Але ці ж завдання буде враховано і в результатах виконання всієї базової частини тесту.
Хочу наголосити: у 2015 р. ДПА у формі ЗНО проводитиметься лише для випускників загальноосвітніх навчальних закладів, якими є школи, ліцеї, колегіуми, гімназії.
У тесті з математики у 2015 р. завдань для державної підсумкової атестації не буде. Тому за цей тест усі абітурієнти, які виконували завдання базового рівня, отримають один результат, а ті, хто виконував завдання поглибленого рівня, - два.
- Чому ДПА у формі ЗНО відбуватиметься тільки з одного предмета?
- Я був би радий зробити хоч із шести. Але є питання фінансів, є питання готовності наших шкіл. Сьогодні багато вчителів криком кричать: треба було попередити за рік, щоб ми підготували дітей. Розумієте підхід: ми ГОТУЄМО до ДПА, а не організовуємо навчальний процес так, щоб учні засвоювали навчальний матеріал, а ДПА було лише інструментом перевірки рівня засвоєння! Але люди, котрі серйозно хочуть реформувати освіту, глибоко переконані: наступного року нам потрібно робити ДПА у такому вигляді і з математики, і з інших предметів.
- Випускні іспити у формі незалежного тестування, яке відбуватиметься навіть не у стінах школи, унеможливить "купівлю" медалей, високих балів атестату…
- І не лише це. Провівши 
ДПА у формі ЗНО, ми фактично здійснимо серйозне моніторингове дослідження якості підготовки випускників шкіл із української мови. Таких досліджень ніхто й ніколи в системі освіти України ще не проводив. Отримані результати дадуть підстави для дуже серйозних управлінських рішень.
- Є ще якісь нововведення?
- Так. Ми не включили до переліку предметів, із яких проводиться зовнішнє оцінювання, світову літературу та всесвітню історію. Причина проста: дуже мало університетів ставлять ці предмети у перелік тих, із яких вони хочуть бачити сертифікати незалежного оцінювання.
- Опоненти такої ідеї - переважно вчителі згаданих предметів. Вони вважають, що світова історія і література формують світогляд, загальне уявлення про світові літературні та історичні процеси. Їх має знати кожна освічена людина. Вилучення згаданих предметів із переліку ЗНО означатиме, що їх ніхто не вчитиме.
- Невже вивчати предмет потрібно тільки для того, аби скласти незалежне зовнішнє оцінювання? Тоді давайте проводити ЗНО з усіх 23 предметів, які є у навчальному плані школи.
Сьогодні світова тенденція - це перехід до комплексного тесту, який формується з питань із кількох предметів. Колись із таких тестів починала Києво-Могилянка. Ми наразі маємо 14 предметів для зовнішнього оцінювання. Чи треба ще подрібнювати? Але коли повернутися до тестів зі світової літератури, то хочу сказати, що особисто я не є прихильником тестів із літератури. Література - не той предмет, який можна успішно покласти на мову тестових завдань. Там багато суб'єктивного, там людина мусить висловити своє ставлення до літературного твору, свою думку про нього. Можна скласти сорок чи п'ятдесят тестових завдань, як, скажімо: коли народився такий-то письменник, який твір він написав, у яке плаття були одягнені дами з зазначеного твору і так далі… Чи свідчитимуть правильні відповіді на ці запитання про знання абітурієнтом світової літератури? Адже література - це мистецтво. Тестами можна перевірити знання, факти, вміння розв'язувати задачі тощо. Але ставлення до літературного героя, розуміння літературного героя і глибинного змісту творів, що є головним у вивченні літератури, - тестами не перевіриш.
Не треба лукавити - за великим рахунком, ми маємо проблеми з блоком тестування з української літератури.
Взагалі, вибір предметів визначають університети. Ось коли вони до переліку вступних випробувань масово включать всесвітню історію чи світову літературу, тоді ми будемо адмініструвати відповідні тести. На сьогодні такого запиту від університетів немає. Між іншим, перелік предметів, із яких проводитиметься ЗНО, програми оцінювання та сутність усіх наших овацій ми погодили з громадськими організаціями ректорів. Така вимога нового Закону України "Про вищу освіту".
- Оскільки нинішнього року ДПА з одного предмета проводиться разом зі ЗНО, останнє, очевидно, має розпочатися, перш ніж випускники отримають атестати? Чи відомо, коли це буде?
- У нормативних документах визначено: ЗНО проходитиме у квітні-липні. Точніші дати проведення ЗНО назвемо після того, як буде визначено терміни закінчення навчального року в загальноосвітніх школах. Вони ще не відомі: через можливі задовгі зимові канікули, перенесення навчальних днів і т.д. Думаю, така інформація буде оприлюднена не раніше кінця січня 2015 р.
- Щодо планів на майбутнє. Чи плануєте запровадити тест на здатність до навчання? Він може стати чудовою альтернативою сертифікатам минулих років.
- Справді, в багатьох країнах світу такий тест практикується для тих, хто вступає не одразу після школи. Він допомагає визначити не рівень знань, а здатність навчатися.
Тест у нас уже розроблений і апробований ще у 2009 р. Його треба лише трохи "дотягнути", зважаючи на сьогоднішні реалії. Але університети мають визначитися, на яку спеціальність вони вимагатимуть цей тест. У 2016 р. ми пропонуватимемо ці тести запроваджувати. На тлі всіх тих новацій, які пропонуємо нинішнього року, запроваджувати ще й цю нам важко.
Взагалі, під час наступної вступної кампанії плануємо впровадити дуже багато нового.
- Чи буде колись запроваджено електронне тестування?
- То моя рожева мрія. Але для її реалізації потрібні великі кошти. Ми почали перемовини з цього питання з компанією "Майкрософт". Але коли повідомили представникам компанії масштаби проекту (скільки нам потрібно мати робочих місць) - навіть для "Майкрософт" це виявилося забагато. Хоча такі інвестиції вигідні. З часом вони принесуть економію, - буквально через 2 роки після запровадження комп'ютерного тестування видатків із державного бюджету на зовнішнє оцінювання знадобиться значно менше.
Оксана Онищенко, 
"Дзеркало тижня. Україна"

 

ЗНО - 2015: п’ять нововведень, що очікують вступників

Зовнішнє незалежне оцінювання у 2015 році пройде за тією ж процедурою, що й в попередні роки, за виключенням п’яти нововведень, які внесені після ретельного аналізу проведення ЗНО. Про це повідомив директор УЦОЯО Ігор Лікарчук під час засідання Правління Громадської ради при МОН.

Лікарчук нагадав, що Український центр оцінювання якості освіти пропонує впровадити новий підхід визначення результатів ЗНО.

"У 2006 році, коли ЗНО було в останнє проведено у якості експерименту, було прийнято рішення, для того, щоб відсікти тих абітурієнтів, які мають погані знання, поставити умовний бар’єр в 124 бали. Це рішення було суб’єктивним. Це нічим не обґрунтована величина. Кожний рік 124 бали – це зовсім різні оцінки, тому що кожен рік різна кількість учасників ЗНО", - зазначив Ігор Лікарчук.

За його словами, для того, щоб зробити оцінку зовнішнього оцінювання об’єктивною було вирішено запровадити поріг "склав ЗНО" та "не склав ЗНО".

"Всі, хто не склав ЗНО – не можуть стати студентами. Усі, хто склав ЗНО – їхні результати визначаються від 100 до 200 балів і вони можуть стати студентами", - пояснив директор УЦОЯО.

За словами Ігоря Лікарчука, цей результат буде визначатися групою викладачів вищих навчальних закладів, учителями шкіл, методистами, представниками наукового співтовариства, які експертним методом визначать можливість відповіді на кожне завдання тесту мінімально підготовленого абітурієнта.

"Всі думки експертів підсумовуються і шляхом нескладної математичної формули виводиться середній тестовий бал, який може набрати мінімально підготовлений абітурієнт, якщо він успішно відповість на всі завдання тесту", - зазначив директор УЦОЯО.

Друга новація – це відмова від сертифікатів ЗНО минулих років. На думку директора Українського центру оцінювання якості освіти, не можна порівнювати між собою результати тестів різних років.

"За даними ЄДЕБО у 2014 році з сертифікатами минулих років прийшло 23, 5 тисячі абітурієнтів. Вони склали конкуренцію кращим. Конкуренція у цьому випадку відбувається не на рівних умовах. Це спотворення принципу рівного доступу до вищої освіти", - наголосив Ігор Лікарчук.

У 2015 році Український центр оцінювання якості освіти також впроваджує тести дворівневої складності з двох предметів: української мови і літератури, математики.

"Тест буде складатися з двох части - базовий, який складатимуть всі абітурієнти без виключення з української мови і літератури та базовий з математики – для абітурієнтів, які вступатимуть на спеціальності, де потрібна математика", - зазначив Лікарчук.

У свою чергу,
вищі навчальні заклади можуть вказати в своїх правилах прийому за деякими напрямами підготовки та спеціальностями, про необхідність результату тесту ЗНО підвищеного рівня складності. Абітурієнт при реєстрації на ЗНО вказуватиме який тест та якого рівня складності він складатиме.

"Традиційно базовий тест має складатися із 60% завдань середнього рівня складності, 20% - складних і 20% - простих. У тесті підвищеної складності це співвідношення буде змінене та складатиметься з 60% складних завдань, які не будуть виходити за межі шкільної програми", - поінформував директор УЦОЯО.

Він також зазначив, що абітурієнт, який складатиме тест двох рівнів складності отримає дві оцінки – за базовий і за поглиблений.

"1 листопада, коли розпочнеться реєстрація на пробні тести, ми готові запропонувати абітурієнтам здавати дворівневі тести. На порталі УЦОЯО вже розміщено технічні описи дворівневих тестів та відеоматеріали", - підкреслив директор Українського центру оцінювання якості освіти.

Лікарчук розповів про поєднання державної підсумкової атестації з української мови з тестом ЗНО з української мови і літератури для всіх випускників загальноосвітніх шкіл. Для цього у базовій частині тесту буде виділені завдання, що стосуватимуться української мови, тому що
ДПА буде складатися тільки з української мови.

"Виконання цих завдань будуть оцінюватися за шкалою від 1 до 12 балів, а результати виконання цієї частини тесту заноситимуться в атестат про загальну середню освіту", - зазначив він.

Також, за словами директора УЦОЯО, у 2015 році з переліку предметів, з яких проводитиметься зовнішнє незалежне оцінювання, вилучено всесвітню історію та світову літературу.

 

Дворівневі тести ЗНО: особливості проведення

Директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук надав інформацію про особливості проведення дворівневого тестування випускників шкіл, яке Міносвіти та Український центр оцінювання якості освіти планують впровадити у 2015 році. Він окремо наголосив, що наразі йдеться лише про тести з української мови та літератури і математики.

На своїй сторінці у
Facebook директор УЦОЯО повідомив, що тест із української мови та літератури буде складатись з двох частин: "Базовий" і "Поглиблений рівень".

"Базовий рівень тесту будуть складати всі абітурієнти, незалежно від того, на яку спеціальність вони будуть подавати документи. Також базовий рівень тесту складатимуть всі випускники загальноосвітніх навчальних закладів, як ДПА. З цією метою (для
ДПА) у тесті базового рівня будуть визначені завдання лише з української мови", - зазначає Лікарчук.

Він повідомив, що поглиблений рівень тесту з української мови та літератури складатимуть абітурієнти, які вступатимуть на спеціальності, для яких поглиблений рівень вимагатимуть Правила прийому до конкретного університету.

"За виконання частини тесту базового рівня абітурієнти отримають два результати : один за 12-бальною шкалою для ДПА, а другий за шкалою 100-200 балів для вступу до університетів. За виконання поглибленого рівня тесту також буде визначатися два результати за шкалою від 100 до 200 балів: за базову частину та за поглиблену. Для тих, хто складатиме тест з української мови та літератури для вступу до університету, в базовій частині буде визначений поріг "склав/не склав", - зазначає директор УЦОЯО.

"Стосовно тесту з математики, то тут ситуація дещо простіша. Він також складатиметься з базової та поглибленої частини. Його абітурієнти будуть складати так як і двохрівневий тест з української мови та літератури. Оцінюватися буде аналогічно. Але у ньому не буде завдань для ДПА", - пише Лікарчук.

Також директор Центру оцінювання розповів про орієнтовну технологію складання дворівневих тестів.

"Під час реєстрації абітурієнт зазначає, якого рівня (базового чи поглибленого) він буде складати тест. У пункті тестування він отримає зошит із тестом відповідного рівня. Для тесту поглибленого рівня буде визначений додатковий час для його складання", - повідомив Ігор Лікарчук.

Також, за його словами, тестування відбуватиметься не в школах, де навчаються абітурієнти, а в пунктах тестування.

Абітурієнти зможуть обирати складність тестів ЗНО

Однім із нововведень проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2015 році стане впровадження у процедуру тестування дворівневих тестів. Метою введення дворівневого тестування є більш якісний відбір абітурієнтів, які вступають до вищих навчальних закладів.

Дворівневі тести у цьому навчальному році будуть впроваджені з двох тестових предметів української мови і літератури та математики.

За словами директора Українського центру оцінювання якості освіти Ігоря Лікарчука, необхідність таких змін викликана об'єктивними причинами.

"До цього часу ми однаковий тест давали тим, хто вступає на механіко-математичний факультет університету і тим, хто хотів бути вчителем трудового навчання. Також однаковий тест з української мови і літератури складали ті, хто вступав на факультет української філології і ті, хто вступав на факультет спортивної медицини", - зазначив Лікарчук під час прес-конференції, що була присвячена проведенню ЗНО у 2015 році.

Він наголосив, що якісний відбір абітурієнтів на основі однакових тестів був ускладнений.

"Тому ми пішли на зустріч університетам і цього року будемо пропонувати тест рівня "А" - менш складний і тест рівня "В" - більш складний", - повідомив директор УЦОЯО, зауваживши, що цього року нововведення стосуватиметься лише двох предметів.

Він зазначив, що університети будуть самостійно визначати рівень складності тесту, результати якого необхідні для вступу на кожну спеціальність. Відповідні вимоги будуть визначені
умовами вступу кожного вищого навчального закладу.

Директор УЦОЯО також зазначив, що абітурієнти, які матимуть результати тесту підвищеного рівня "В", матимуть можливість подати документи на спеціальність, де необхідно буде подавати результати тесту рівня "А". Відповідно той, хто складатиме тест рівня "А" не матиме можливості вступати на спеціальність, де умовами вступу передбачений тест вищого рівня складності.

Ігор Лікарчук повідомив, що практика дворівневих тестів існує в інших країнах світу, зокрема у Польщі.

Для отримання інформації про проведення зовнішнього незалежного оцінювання та вступної кампанії у 2015 році приєднуйтесь до групи Абітурієнт 2015 Вконтакте або сторінки Освіта.ua у Facebook.

 

В Україні зміниться система оцінювання тестів ЗНО

Український центр оцінювання якості освіти з 2015 року змінить принцип оцінювання тестових робіт абітурієнтів при проведенні ЗНО. Зокрема, при оцінюванні результатів зовнішнього незалежного оцінювання будуть введені показники "склав" та "не склав".

Абітурієнти, які отримають оцінку "тест не склав", не зможуть використовувати результати тестування з відповідного предмета під час конкурсного відбору до вищого навчального закладу у поточному році.

У коментарі Освіта.ua директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук роз’яснив майбутню методику оцінювання тестів, а також спростував інформацію про скасування рейтингового бала ЗНО.

За його словами, кількісний показник у 124 прохідних бали був запроваджений у рейтингову систему оцінювання задля того, щоб до університетів не вступали абсолютно непідготовлені абітурієнти. Однак будь-якого наукового обґрунтування цей показник не має. Також директор УЦОЯО зауважує, що застосовування одного і того ж показника для різних предметів є абсурдним.

Ігор Лікарчук повідомив, що є необхідність переходу на цивілізовану практику визначення порогу результату абітурієнта "тест склав" або "тест не склав". Саме така практика застосовується у країнах світу, де використовується практика зовнішніх тестів.

За словами директора УЦОЯО, відтепер, після проведення тестування абітурієнтів з кожного предмета, група кваліфікованих експертів визначатиме ймовірність правильної відповіді на кожне запитання "малопідготовленим" абітурієнтом.

"Експертні оцінки усереднюються і шляхом нескладних математичних розрахунків визначається сума тестових балів, які може набрати "малопідготовлений" абітурієнт після виконання тесту. Скажімо, для тесту з історії України, який адмініструвався у 2014 році, така сума тестових балів може скласти 25. З математики вона може бути 28 балів, а з української мови та літератури 40 або 45", - зазначає директор УЦОЯО.

Він повідомив, що усі абітурієнти, які набрали кількість тестових балів, менше цього порога, отримають оцінку "тест не склав", і навпаки, всі, хто набрав більшу кількість тестових балів отримають оцінку "тест склав", і, відповідно, результати цих абітурієнтів будуть переведені в рейтингову шкалу від 100 до 200 балів.

"Тобто, для нашого прикладу з тестом з історії України 100 рейтингових балів отримають ті, хто набрав 25,5 тестових балів. І з цими результатами абітурієнти зможуть брати участь в конкурсі для вступу до університету. Таким чином, усі результати, які будуть нижче "старого" порогу у 124 бали відтепер будуть "прохідними", - пояснює директор УЦОЯО.

Також варто зазначити, що з ініціативи Українського центру оцінювання якості освіти, вищі навчальні заклади України при зарахуванні абітурієнтів враховуватимуть результати ЗНО, отримані лише у рік вступу.

Для отримання інформації про проведення зовнішнього незалежного оцінювання та вступної кампанії у 2015 році приєднуйтесь до групи Абітурієнт 2015 Вконтакте або сторінки Освіта.ua у Facebook

 

 

 

ШАНОВНІ

МАЙБУТНІ АБІТУРІЄНТИ!

 

З 2015 року прийом на навчання у вищих навчальних закладах буде здійснюватися тільки за результатами ЗНО.

 

УВАГА! Під час вступу до ВНЗ в 2015 році абітурієнт подає сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання лише 2015 року! Сертифікати минулих років для вступу не є дійсними!

 

Під час ЗНО-2015 з української мови і літератури та математики вперше будуть запроваджені дворівневі тести.

 

Пробне зовнішнє незалежне оцінювання допоможе вам зорієнтуватися у нововведеннях та краще підготуватися до зовнішнього оцінювання!

 

Календарний план

21 березня 2015 року

українська мова і література

 

28 березня 2015 року

історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, англійської мови, іспанської мови, німецької мови,   французької мови, російської мови

проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання в 2015 році

 

 

Пробне зовнішнє незалежне оцінювання передбачає надання можливості його учасникам:

  1. 1)виконувати завдання пробного ЗНО з української мови і літератури, математики двох рівнів складності: базового та поглибленого;
  2. 2)використовувати завдання пробного ЗНО, перекладені кримськотатарською, молдовською, польською, російською, румунською, угорською мовами (крім завдань з української мови і літератури, російської та іноземних мов).

 

УВАГА! Реєстрація осіб, які виявили бажання взяти участь у пробному ЗНО, здійснюється на сайті Одеського регіонального центру оцінювання якості освіти за адресою в Інтернеті:

www.test-center.od.ua

з 01 листопада до 15 грудня 2014 року!

 

Для реєстрації участі у пробному ЗНО-2015 натисніть на головній сторінці сайту ОРЦОЯО опцію «Реєстрація на пробне тестування» і виконуйте далі дії за інструкцією.

 

ВАЖЛИВО! Реєстрація для участі в ПЗНО-2015 не є автоматичною реєстрацією на основне тестування!

Пробне тестування є платним для учасників і неприбутковим для організаторів та проводиться за кошти фізичних і юридичних осіб. Як і у минулому році, вартість одного пробного тестування складає

89 грн.

Під час проведення ПЗНО-2015 буде організована робота сервісу «Визначення результатів пробного зовнішнього незалежного оцінювання за шкалою 100-200 балів» та надано доступ учасників до нього.

           Результати ПЗНО-2015 за шкалою 100-200 балів будуть розміщені на інформаційних сторінках «Особистий кабінет учасника ПЗНО» (для осіб, які скористалися сервісом).

Отримати додаткову інформацію можна за телефонами (048) 784-69-95,

(048) 784-89-36 або за адресою: вул. Ак. Корольова, 26, м. Одеса, 65

Додати коментар